- Loyal
- TAPR 670 CE
TAPR 670 CE Bearing | Loyal
| TAPR 670 CE interchange ISB TAPR 670 CE | |
| TAPR 670 CE cross reference ISB TAPR 670 CE | |
| TAPR 670 CE Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | TAPR 670 CE |
| D | 105 mm |
| d | 70 mm |
| B | 70 mm |
| h2 | 160 mm |
| d2 | 155 mm |
| S2 | 42 mm |
| C1 | 57 mm |
| dk | 92 mm |
| d4 | 80 mm |
| d1 | 79 mm |
| d5 | 135 r/min |
| Angle | 4 ° |
| Weight | 9,60 Kg |
| l3 min. | 76 mm |
| l4 max. | 245 mm |
| l7 min. | 70 mm |
| Bolt (G) | M16x40 |
| Size (mm) | 70x105x70 |
| Width (mm) | 70 |
| Thread (G) | M56x2 |
| Bearing number | TAPR 670 CE |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Outer Diameter (mm) | 105 |
| Basic dynamic load rating (C) | 315 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



TAPR 670 CE PDF download