- Loyal
- KZK 8x12x8
KZK 8x12x8 Bearing | Loyal
| KZK 8x12x8 interchange NBS KZK 8x12x8 | |
| KZK 8x12x8 cross reference NBS KZK 8x12x8 | |
| KZK 8x12x8 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | KZK 8x12x8 |
| Fw | 8 mm |
| Ew | 12 mm |
| Bc | 8 mm |
| Weight | 0,0019 Kg |
| Bearing number | KZK 8x12x8 |
| Bore Diameter (mm) | 8 |
| Outer Diameter (mm) | 12 |
| Basic dynamic load rating (C) | 4,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 4,58 kN |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



KZK 8x12x8 PDF download