- Loyal
- KZK 28x35x15
KZK 28x35x15 Bearing | Loyal
| KZK 28x35x15 interchange NBS KZK 28x35x15 | |
| KZK 28x35x15 cross reference NBS KZK 28x35x15 | |
| KZK 28x35x15 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | KZK 28x35x15 |
| Fw | 28 mm |
| Ew | 35 mm |
| Bc | 15 mm |
| Weight | 0,025 Kg |
| Bearing number | KZK 28x35x15 |
| Bore Diameter (mm) | 28 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| Basic dynamic load rating (C) | 18 kN |
| Basic static load rating (C0) | 22 kN |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



KZK 28x35x15 PDF download