- Loyal
- KZK 23x29x13
KZK 23x29x13 Bearing | Loyal
| KZK 23x29x13 interchange NBS KZK 23x29x13 | |
| KZK 23x29x13 cross reference NBS KZK 23x29x13 | |
| KZK 23x29x13 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | KZK 23x29x13 |
| Fw | 23 mm |
| Ew | 29 mm |
| Bc | 13 mm |
| Weight | 0,012 Kg |
| Bearing number | KZK 23x29x13 |
| Bore Diameter (mm) | 23 |
| Outer Diameter (mm) | 29 |
| Basic dynamic load rating (C) | 10 kN |
| Basic static load rating (C0) | 11,3 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



KZK 23x29x13 PDF download