- Loyal
- KZK 22x29x16
KZK 22x29x16 Bearing | Loyal
| KZK 22x29x16 interchange INA KZK 22x29x16 | |
| KZK 22x29x16 cross reference INA KZK 22x29x16 | |
| KZK 22x29x16 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | KZK 22x29x16 |
| Fw | 22 mm |
| Ew | 29 mm |
| Bc | 16 mm |
| Weight | 21 Kg |
| Bearing number | KZK 22x29x16 |
| Bore Diameter (mm) | 22 |
| Outer Diameter (mm) | 29 |
| Basic dynamic load rating (C) | 17800 kN |
| Basic static load rating (C0) | 21800 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



KZK 22x29x16 PDF download