- Loyal
- 1008KL
1008KL Bearing | Loyal
| 1008KL interchange Timken 1008KL | |
| 1008KL cross reference Timken 1008KL | |
| 1008KL Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 1008KL |
| C | 12 mm |
| L | 3,97 mm |
| S | 13,89 mm |
| d | 12,7 mm |
| D | 40 mm |
| B | 27,78 mm |
| G | 13,89 mm |
| d1 | 28,58 mm |
| B1 | 37,31 mm |
| B2 | 13,49 mm |
| Weight | 0,168 Kg |
| Size (mm) | 12.7x40x27.78 |
| Width (mm) | 27,78 |
| Bearing number | 1008KL |
| Bore Diameter (mm) | 12,7 |
| Outer Diameter (mm) | 40 |
| Basic dynamic load rating (C) | 10,7 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



1008KL PDF download