- Loyal
- F601X-2Z
F601X-2Z Bearing | Loyal
| F601X-2Z interchange ZEN F601X-2Z | |
| F601X-2Z cross reference ZEN F601X-2Z | |
| F601X-2Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | F601X-2Z |
| D | 6 mm |
| d | 1,5 mm |
| B | 3 mm |
| C | 3 mm |
| Size (mm) | 1.5x6x3 |
| Width (mm) | 3 |
| Bearing number | F601X-2Z |
| Bore Diameter (mm) | 1,5 |
| Outer Diameter (mm) | 6 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,33 kN |
| Basic static load rating (C0) | 0,099 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



F601X-2Z PDF download