- Loyal
- F6000
F6000 Bearing | Loyal
| F6000 interchange ZEN F6000 | |
| F6000 cross reference ZEN F6000 | |
| F6000 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | F6000 |
| D | 26 mm |
| d | 10 mm |
| B | 8 mm |
| C | 8 mm |
| Weight | 0,02 Kg |
| Size (mm) | 10x26x8 |
| Width (mm) | 8 |
| Bearing number | F6000 |
| Bore Diameter (mm) | 10 |
| Outer Diameter (mm) | 26 |
| Basic dynamic load rating (C) | 4,55 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1,97 kN |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16



F6000 PDF download