- Loyal
- NJ20/670
NJ20/670 Bearing | Loyal
| NJ20/670 interchange ISO NJ20/670 | |
| NJ20/670 cross reference ISO NJ20/670 | |
| NJ20/670 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NJ20/670 |
| D | 980 mm |
| d | 670 mm |
| B | 180 mm |
| C | 180 mm |
| Size (mm) | 670x980x180 |
| Width (mm) | 180 |
| Bearing number | NJ20/670 |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 980 |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



NJ20/670 PDF download