- Loyal
- KZK 17x23x11
KZK 17x23x11 Bearing | Loyal
| KZK 17x23x11 interchange NBS KZK 17x23x11 | |
| KZK 17x23x11 cross reference NBS KZK 17x23x11 | |
| KZK 17x23x11 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | KZK 17x23x11 |
| Fw | 17 mm |
| Ew | 23 mm |
| Bc | 11 mm |
| Weight | 0,0095 Kg |
| Bearing number | KZK 17x23x11 |
| Bore Diameter (mm) | 17 |
| Outer Diameter (mm) | 23 |
| Basic dynamic load rating (C) | 8,1 kN |
| Basic static load rating (C0) | 11,3 kN |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



KZK 17x23x11 PDF download