- Loyal
- 566/563/Q
566/563/Q Bearing | Loyal
| 566/563/Q interchange SKF 566/563/Q | |
| 566/563/Q cross reference SKF 566/563/Q | |
| 566/563/Q Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 566/563/Q |
| a | 28 mm |
| d | 69.85 mm |
| D | 127 mm |
| T | 36.512 mm |
| B | 36.17 mm |
| C | 28.575 mm |
| Category | Bearings |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 127x69.85x36.512 |
| Width (mm) | 36,512 |
| Product Group | B04334 |
| d1 | 97.6 mm |
| Limiting speed | 5600 r/min |
| Bearing number | 566/563/Q |
| Reference speed | 3800 r/min |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Manufacturer Name | SKF |
| Bore Diameter (mm) | 127 |
| Outer Diameter (mm) | 69,85 |
| da - max. | 83 mm |
| db - min. | 82 mm |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Db - min. | 119 mm |
| rb - max. | 3.1 mm |
| ra - max. | 3.3 mm |
| Cb - min. | 7.5 mm |
| Ca - min. | 5 mm |
| Da - max. | 114 mm |
| Da - min. | 109 mm |
| r1,2 - min. | 3.5 mm |
| Calculation factor - e | 0.37 |
| Calculation factor - Y | 1.6 |
| r3,4 - min. | 3.3 mm |
| Basic dynamic load rating - C | 176 kN |
| Calculation factor - Y0 | 0.9 |
| Fatigue load limit - Pu | 29 kN |
| Basic static load rating - C0 | 255 kN |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



566/563/Q PDF download