- Loyal
- 566/563-B
566/563-B Bearing | Loyal
| 566/563-B interchange Timken 566/563-B | |
| 566/563-B cross reference Timken 566/563-B | |
| 566/563-B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 566/563-B |
| d | 69,85 mm |
| D | 127 mm |
| B | 36,17 mm |
| C | 28,575 mm |
| R | 3,5 mm |
| r | 3,3 mm |
| D1 | 133,2 mm |
| T1 | 14,288 mm |
| C2 | 6,4 mm |
| a - | 8,1 mm |
| Weight | 1,97 Kg |
| Bearing number | 566/563-B |
| Bore Diameter (mm) | 69,85 |
| Outer Diameter (mm) | 133,2 |
| Basic dynamic load rating (C) | 262 kN |
| Basic static load rating (C0) | 182 kN |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16



566/563-B PDF download