- Loyal
- 566/563
566/563 Bearing | Loyal
| 566/563 interchange KOYO 566/563 | |
| 566/563 cross reference KOYO 566/563 | |
| 566/563 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 566/563 |
| C | 28,575 mm |
| a | 28,6 mm |
| e | 0.36 |
| d | 69,85 mm |
| D | 127 mm |
| T | 36,512 mm |
| B | 36,17 mm |
| db | 78.0 |
| da | 85.0 |
| Cr | 196 |
| Da | 112 mm |
| Db | 120 mm |
| Cu | 35.3 |
| Y1 | 1.65 |
| Y0 | 0.91 |
| C0r | 226 |
| a(mm) | 28.6 |
| Weight | 1,888 Kg |
| r(min) | 3.6 |
| db min | 78 mm |
| r min. | 3,6 mm |
| ra max. | 3,6 mm |
| r1(min) | 3.2 |
| rb(max) | 3.2 |
| ra(max) | 3.6 |
| da min. | 85 mm |
| r2 min. | 3,2 mm |
| rb max. | 3,2 mm |
| Oil lub. | 4000 |
| Size (mm) | 69.85x127x36.512 |
| Width (mm) | 36,512 |
| Bearing No. | 566/563 |
| Grease lub. | 3000 |
| Bearing number | 566/563 |
| (Refer.)Mass(kg) | 1.89 |
| Bore Diameter (mm) | 69,85 |
| Outer Diameter (mm) | 127 |
| Calculation factor (e) | 0,36 |
| Calculation factor (Y0) | 0,91 |
| (Oil) Lubrication Speed | 4000 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 3000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 156 kN |
| Basic static load rating (C0) | 226 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



566/563 PDF download