- Loyal
- 566/563
566/563 Bearing | Loyal
| 566/563 interchange Timken 566/563 | |
| 566/563 cross reference Timken 566/563 | |
| 566/563 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 566/563 |
| R | 3,6 mm |
| d | 69,85 mm |
| D | 127 mm |
| T | 36,512 mm |
| B | 36,17 mm |
| C | 28,575 mm |
| r | 3,3 mm |
| Da | 120 mm |
| Ab | 1,8 mm |
| Aa | 3,2 mm |
| Db | 112 mm |
| da | 78 mm |
| db | 85 mm |
| a - | 8,1 mm |
| Weight | 1,9 Kg |
| series: | 565 |
| Size (mm) | 69.85x127x36.512 |
| Factor (K) | 1,61 |
| Width (mm) | 36,512 |
| cup width: | 1.1250 in |
| Factor (G2) | 24 |
| Factor (G1) | 101,3 |
| cone width: | 1.4240 in |
| Factor (Cg) | 0,0322 |
| flange type: | Non-Flanged Cup |
| closure type: | Open |
| Bearing number | 566/563 |
| bore diameter: | 2.7500 in |
| cage material: | Steel |
| assembly type: | Cone & Cup |
| finish/coating: | Uncoated |
| bearing material: | Chrome Steel |
| outside diameter: | 5.0000 in |
| Bore Diameter (mm) | 69,85 |
| Outer Diameter (mm) | 127 |
| static load capacity: | 58900 lbf |
| dynamic load capacity: | 44100 lbf |
| Calculation factor (e) | 0,36 |
| operating temperature range: | -65 to +250 °F |
| Basic static load rating (C0) | 262 kN |
| Basic dynamic load rating (C1) | 182 kN |
| Basic dynamic load rating (C90) | 47,1 |
| Basic dynamic load rating (Ca90) | 29,4 |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



566/563 PDF download