- Loyal
- KZK 12x16x11
KZK 12x16x11 Bearing | Loyal
| KZK 12x16x11 interchange NBS KZK 12x16x11 | |
| KZK 12x16x11 cross reference NBS KZK 12x16x11 | |
| KZK 12x16x11 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | KZK 12x16x11 |
| Fw | 12 mm |
| Ew | 16 mm |
| Bc | 11 mm |
| Weight | 0,0037 Kg |
| Bearing number | KZK 12x16x11 |
| Bore Diameter (mm) | 12 |
| Outer Diameter (mm) | 16 |
| Basic dynamic load rating (C) | 6,2 kN |
| Basic static load rating (C0) | 7,1 kN |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



KZK 12x16x11 PDF download