- Loyal
- 566/563X
566/563X Bearing | Loyal
| 566/563X interchange NSK 566/563X | |
| 566/563X cross reference NSK 566/563X | |
| 566/563X Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 566/563X |
| e | 0.36 |
| d | 69,85 mm |
| D | 127 mm |
| T | 36,512 mm |
| B | 36,17 mm |
| C | 28,575 mm |
| a | 28,3 mm |
| Da | 114 mm |
| B_ | 36.17 |
| Db | 120 mm |
| da | 85 mm |
| Y0 | 0.91 |
| db | 78 mm |
| C0 | 234 |
| D_ | 127 |
| Z_ | 20 |
| C_ | 28.575 |
| Y1 | 1.6 |
| DE_ | 111.112 |
| SLR | 25.25 |
| D_a | 114 |
| DI_ | 85.767 |
| DA1 | 13.751 |
| DA2 | 12.361 |
| CUP | 0.658 |
| DA_ | 13.059 |
| D_b | 120 |
| RAr | 248.844 |
| SDM_ | 98.629 |
| KBRG | 3161 |
| yobi | 566/563X |
| CONE | 1.27 |
| ALP21 | 27 |
| ALP22 | 16 |
| ALP23 | 0 |
| BETA_ | 1 |
| BET21 | 3 |
| BET23 | 0 |
| BET22 | 10 |
| r min. | 3,5 mm |
| LangID | 1 |
| Weight | 1,928 Kg |
| ALPHA_ | 13.633 |
| r1 min. | 0,8 mm |
| ra max. | 3,5 mm |
| Oil rpm | 3800 |
| outer r | 0.8 |
| hidYobi | 566/563X |
| GRS rpm | 2800 |
| inner r | 3.5 |
| hidTable | ecat_NSTPRI |
| inner ra | 3.5 |
| outer rb | 0.8 |
| ra1 max. | 0,8 mm |
| Size (mm) | 69.85x127x36.512 |
| SHOG_yobi | 566R/563XR |
| Prod_Type3 | TRBSR_ID_A |
| Width (mm) | 36,512 |
| Bearing number | 566/563X |
| Bore Diameter (mm) | 69,85 |
| Outer Diameter (mm) | 127 |
| Calculation factor (e) | 0,36 |
| (Oil) Lubrication Speed | 3800 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 0,91 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2800 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 234 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 166 kN |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



566/563X PDF download