- Loyal
- F602X
F602X Bearing | Loyal
| F602X interchange ZEN F602X | |
| F602X cross reference ZEN F602X | |
| F602X Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | F602X |
| D | 8 mm |
| d | 2,5 mm |
| B | 2,8 mm |
| C | 2,8 mm |
| Size (mm) | 2.5x8x2.8 |
| Width (mm) | 2,8 |
| Bearing number | F602X |
| Bore Diameter (mm) | 2,5 |
| Outer Diameter (mm) | 8 |
| (Grease) Lubrication Speed | 60000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,552 kN |
| Basic static load rating (C0) | 0,177 kN |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



F602X PDF download