- Loyal
- NJ19/670
NJ19/670 Bearing | Loyal
| NJ19/670 interchange Loyal NJ19/670 | |
| NJ19/670 cross reference Loyal NJ19/670 | |
| NJ19/670 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NJ19/670 |
| d | 670 mm |
| D | 900 mm |
| B | 103 mm |
| C | 103 mm |
| Fw | 728 mm |
| Weight | 200 Kg |
| Size (mm) | 670x900x103 |
| Width (mm) | 103 |
| Bearing number | NJ19/670 |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 900 |
| (Grease) Lubrication Speed | 630 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 2330 kN |
| Basic static load rating (C0) | 4750 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



NJ19/670 PDF download