- Loyal
- 6212UU
6212UU Bearing | Loyal
| 6212UU interchange KBC 6212UU | |
| 6212UU cross reference KBC 6212UU | |
| 6212UU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6212UU |
| D | 110 mm |
| d | 60 mm |
| B | 22 mm |
| C | 22 mm |
| r | 1.5 mm |
| Weight | 0.782 Kg |
| Size (mm) | 60x110x22 |
| Width (mm) | 22 |
| Bearing number | 6212UU |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| Basic dynamic load rating (C) | 52,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 36 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



6212UU PDF download