- Loyal
- 6212NR
6212NR Bearing | Loyal
| 6212NR interchange KOYO 6212NR | |
| 6212NR cross reference KOYO 6212NR | |
| 6212NR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6212NR |
| f | 2,41 mm |
| d | 60 mm |
| D | 110 mm |
| B | 22 mm |
| C | 22 mm |
| a | 3,28 mm |
| b | 2,85 mm |
| Cr | 65.6 |
| f0 | 14.4 |
| Cu | 2.40 |
| D2 | 116,6 mm |
| D1 | 106,81 mm |
| C0r | 36.2 |
| Bore | 2.362 Inch | 60 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| r min. | 1,5 mm |
| r(min) | 1.5 |
| UNSPSC | 31171504 |
| Weight | 0,783 Kg |
| r1(min) | 0.5 |
| da(min) | 68 |
| D2(min) | 116.6 |
| Da(max) | 102 |
| rb(max) | 0.5 |
| ra(max) | 1.5 |
| Dx(min) | 118 |
| r0 max. | 0,6 mm |
| r1 min. | 0,5 mm |
| da min. | 68 mm |
| Cy(max) | 5.43 |
| Da max. | 102 mm |
| Category | Single Row Ball Bearing |
| Oil lub. | 6900 |
| Snap Ring | Yes |
| Size (mm) | 60x110x22 |
| Inventory | 0.0 |
| Enclosure | Open |
| Width (mm) | 22 |
| Grease lub. | 5700 |
| f(�}0.05) | 2.41 |
| Bearing No. | 6212NR |
| Weight / LBS | 1.72622 |
| Cage Material | Steel |
| Inch - Metric | Metric |
| Product Group | B00308 |
| Bearing number | 6212NR |
| Other Features | Deep Groove | With Snap Ring |
| Keyword String | Ball |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Manufacturer URL | http://www.koyousa.com |
| Outer Race Width | 0.866 Inch | 22 Millimeter |
| (Refer.)Mass(kg) | 0.783 |
| Long Description | 60MM Bore; 110MM Outside Diameter; 22MM Outer Race Width; Open; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; Yes Snap Ring; No Internal Special Features; C0-Medium Internal Clearance; Steel Cage |
| Inner Race Width | 0 Inch | 0 Millimeter |
| Outside Diameter | 4.331 Inch | 110 Millimeter |
| Weight / Kilogram | 0.865 |
| Manufacturer Name | KOYO |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| (Oil) Lubrication Speed | 6900 r/min |
| Internal Special Features | No |
| (Grease) Lubrication Speed | 5700 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 36,2 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 52,4 kN |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



6212NR PDF download