- Loyal
- 6212NR
6212NR Bearing | Loyal
| 6212NR interchange NTN 6212NR | |
| 6212NR cross reference NTN 6212NR | |
| 6212NR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6212NR |
| b | 2,7 mm |
| d | 60 mm |
| D | 110 mm |
| B | 22 mm |
| C | 22 mm |
| f | 2,46 mm |
| a | 3,28 mm |
| D1 | 106,81 mm |
| D2 | 116,6 mm |
| Cy | 5,4 mm |
| f0 | 14.3 |
| rn | 0,5 mm |
| Dx | 118 mm |
| Cz | 2,5 mm |
| Bore | 2.362 Inch | 60 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| Mass | 0.78 kg |
| b max | 3 mm |
| b min | 2.7 mm |
| a min | 3.07 mm |
| a max | 3.28 mm |
| UNSPSC | 31171504 |
| D4 max | 116.6 mm |
| Db min | 118 mm |
| da min | 68 mm |
| D3 max | 106.81 mm |
| Da max | 102 mm |
| rs min | 1.5 mm |
| Ca max | 5.74 mm |
| Ca min | 5.43 mm |
| r0 max | 0.6 mm |
| ra max | 1.5 mm |
| da max | 75 mm |
| r min. | 1,5 mm |
| Weight | 0,783 Kg |
| series: | 62 |
| r0 max. | 0,6 mm |
| da min. | 68 mm |
| rNa max | 0.5 mm |
| Da max. | 102 mm |
| rNs min | 0.5 mm |
| ra max. | 1,5 mm |
| Category | Single Row Ball Bearing |
| Size (mm) | 60x110x22 |
| Inventory | 0.0 |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | Yes |
| Nlim (oil) | 7,000 rpm |
| bore type: | Round |
| Width (mm) | 22 |
| Weight / LBS | 1.718 |
| maximum rpm: | 7000 RPM |
| Inch - Metric | Metric |
| Product Group | B00308 |
| Cage Material | Steel |
| closure type: | Open |
| Nlim (grease) | 6,000 rpm |
| Keyword String | Ball |
| Bearing number | 6212NR |
| fillet radius: | 1.5 mm |
| cage material: | Steel |
| overall width: | 22 mm |
| bore diameter: | 60 mm |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| finish/coating: | Uncoated |
| Dynamic load, C | 52.5 kN |
| Static load, C0 | 36 kN |
| Outer Race Width | 0.866 Inch | 22 Millimeter |
| Manufacturer URL | http://www.snrbearings.com |
| Outside Diameter | 4.331 Inch | 110 Millimeter |
| Long Description | 60MM Bore; 110MM Outside Diameter; 22MM Outer Race Diameter; Open; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; Yes Snap Ring; No Internal Special Features |
| bearing material: | High Carbon Chrome Steel |
| outside diameter: | 110 mm |
| inner ring width: | 22 mm |
| outer ring width: | 22 mm |
| precision rating: | ISO Class 0 |
| Weight / Kilogram | 0.784 |
| Manufacturer Name | NTN |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| maximum rpm (oil): | 7000 rpm |
| internal clearance: | CN |
| Snap ring reference | R110 |
| snap ring included: | With Snap Ring |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| row type & fill slot: | Single Row Non-Fill Slot |
| maximum rpm (grease): | 6000 rpm |
| static load capacity: | 36000 N |
| dynamic load capacity: | 52500 N |
| Fatigue limit load, Cu | 1.64 kN |
| Radial clearance class | CN |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| (Oil) Lubrication Speed | 7 000 r/min |
| Manufacturer Item Number | 6212.NR |
| Internal Special Features | No |
| (Grease) Lubrication Speed | 6 000 r/min |
| manufacturer product page: | Click here |
| operating temperature range: | -40 to 120 ºC |
| Basic static load rating (C0) | 36 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 52,5 kN |
| Min operating temperature, Tmin | -20 °C |
| Max operating temperature, Tmax | 120 °C |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
| Characteristic cage frequency, FTF | 0.41 Hz |
| Characteristic outer ring frequency, BPF0 | 4.08 Hz |
| Characteristic inner ring frequency, BPFI | 5.92 Hz |
| Characteristic rolling element frequency, BSF | 5.26 Hz |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



6212NR PDF download