- Loyal
- 7316BDF
7316BDF Bearing | Loyal
| 7316BDF interchange CYSD 7316BDF | |
| 7316BDF cross reference CYSD 7316BDF | |
| 7316BDF Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7316BDF |
| D | 170 mm |
| d | 80 mm |
| B | 39 mm |
| C | 39 mm |
| 2B | 78 mm |
| r min. | 2,1 mm |
| Weight | 7,44 Kg |
| Size (mm) | 80x170x39 |
| Width (mm) | 39 |
| Bearing number | 7316BDF |
| Angle (α) | 40 ° |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 170 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3100 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 219 kN |
| Basic static load rating (C0) | 218 kN |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



7316BDF PDF download