- Loyal
- F606
F606 Bearing | Loyal
| F606 interchange ZEN F606 | |
| F606 cross reference ZEN F606 | |
| F606 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | F606 |
| D | 17 mm |
| d | 6 mm |
| B | 6 mm |
| C | 6 mm |
| Size (mm) | 6x17x6 |
| Width (mm) | 6 |
| Bearing number | F606 |
| Bore Diameter (mm) | 6 |
| Outer Diameter (mm) | 17 |
| (Grease) Lubrication Speed | 38000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 2,263 kN |
| Basic static load rating (C0) | 0,846 kN |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



F606 PDF download