- Loyal
- F605-2Z
F605-2Z Bearing | Loyal
| F605-2Z interchange ZEN F605-2Z | |
| F605-2Z cross reference ZEN F605-2Z | |
| F605-2Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | F605-2Z |
| D | 14 mm |
| d | 5 mm |
| B | 5 mm |
| C | 5 mm |
| Size (mm) | 5x14x5 |
| Width (mm) | 5 |
| Bearing number | F605-2Z |
| Bore Diameter (mm) | 5 |
| Outer Diameter (mm) | 14 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1,329 kN |
| Basic static load rating (C0) | 0,507 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



F605-2Z PDF download