- Loyal
- 43131/43312
43131/43312 Bearing | Loyal
| 43131/43312 interchange Loyal 43131/43312 | |
| 43131/43312 cross reference Loyal 43131/43312 | |
| 43131/43312 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 43131/43312 |
| D | 79,375 mm |
| d | 33,338 mm |
| T | 25,4 mm |
| B | 24,074 mm |
| C | 17,462 mm |
| a | 2 mm |
| Weight | 0,55 Kg |
| Size (mm) | 33.338x79.375x25.4 |
| Width (mm) | 25,4 |
| Bearing number | 43131/43312 |
| Bore Diameter (mm) | 33,338 |
| Outer Diameter (mm) | 79,375 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4600 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 71,9 kN |
| Basic static load rating (C0) | 76,2 kN |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



43131/43312 PDF download