- Loyal
- 43131/43312
43131/43312 Bearing | Loyal
| 43131/43312 interchange NSK 43131/43312 | |
| 43131/43312 cross reference NSK 43131/43312 | |
| 43131/43312 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 43131/43312 |
| e | 0.67 |
| d | 33,338 mm |
| D | 79,375 mm |
| T | 25,4 mm |
| B | 24,074 mm |
| C | 17,462 mm |
| a | 23,7 mm |
| Da | 67 mm |
| B_ | 24.074 |
| Db | 74 mm |
| da | 51 mm |
| Y0 | 0.49 |
| db | 42 mm |
| C0 | 69.5 |
| D_ | 79.375 |
| Z_ | 13 |
| C_ | 17.462 |
| Y1 | 0.9 |
| DE_ | 64.978 |
| SLR | 15.8 |
| D_a | 67 |
| DI_ | 44.235 |
| DA1 | 12.305 |
| DA2 | 10.129 |
| CUP | 0.22 |
| DA_ | 11.234 |
| D_b | 74 |
| RAr | 88.228 |
| SDM_ | 54.948 |
| KBRG | 3161 |
| yobi | 43131/43312 |
| CONE | 0.348 |
| ALP21 | 48 |
| ALP22 | 0 |
| ALP23 | 0 |
| BETA_ | 4 |
| BET21 | 8 |
| BET23 | 0 |
| BET22 | 0 |
| r min. | 3,5 mm |
| LangID | 1 |
| Weight | 0,568 Kg |
| ALPHA_ | 24 |
| r1 min. | 1,5 mm |
| ra max. | 3,5 mm |
| Oil rpm | 6700 |
| outer r | 1.5 |
| hidYobi | 43131/43312 |
| GRS rpm | 5000 |
| inner r | 3.5 |
| hidTable | ecat_NSTPRI |
| inner ra | 3.5 |
| outer rb | 1.5 |
| ra1 max. | 1,5 mm |
| Size (mm) | 33.338x79.375x25.4 |
| SHOG_yobi | 43131R/43312R |
| Prod_Type3 | TRBSR_ID_A |
| Width (mm) | 25,4 |
| Bearing number | 43131/43312 |
| Bore Diameter (mm) | 33,338 |
| Outer Diameter (mm) | 79,375 |
| Calculation factor (e) | 0,67 |
| (Oil) Lubrication Speed | 6700 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 0,49 |
| (Grease) Lubrication Speed | 5000 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 69,5 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 67,5 kN |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



43131/43312 PDF download