- Loyal
- 43131/43312
43131/43312 Bearing | Loyal
| 43131/43312 interchange Timken 43131/43312 | |
| 43131/43312 cross reference Timken 43131/43312 | |
| 43131/43312 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 43131/43312 |
| R | 3,6 mm |
| d | 33,338 mm |
| D | 79,375 mm |
| T | 25,4 mm |
| B | 24,074 mm |
| C | 17,462 mm |
| r | 1,5 mm |
| Da | 74 mm |
| Ab | 2,3 mm |
| Aa | 3,4 mm |
| Db | 67 mm |
| da | 42 mm |
| db | 51 mm |
| a - | 2 mm |
| Weight | 0,56 Kg |
| Size (mm) | 33.338x79.375x25.4 |
| Width (mm) | 25,4 |
| Factor (K) | 0,87 |
| Factor (G1) | 16,8 |
| Factor (Cg) | 0,0192 |
| Factor (G2) | 7,6 |
| Bearing number | 43131/43312 |
| Bore Diameter (mm) | 33,338 |
| Outer Diameter (mm) | 79,375 |
| Calculation factor (e) | 0,67 |
| Basic static load rating (C0) | 76,2 kN |
| Basic dynamic load rating (C1) | 71,9 kN |
| Basic dynamic load rating (C90) | 18,6 |
| Basic dynamic load rating (Ca90) | 21,3 |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



43131/43312 PDF download