- Loyal
- 43125/43312B
43125/43312B Bearing | Loyal
| 43125/43312B interchange Timken 43125/43312B | |
| 43125/43312B cross reference Timken 43125/43312B | |
| 43125/43312B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 43125/43312B |
| C | 17,462 mm |
| R | 1,5 mm |
| d | 31.75 mm |
| D | 79,375 mm |
| B | 24,074 mm |
| da | 41,5 mm |
| C2 | 5,558 mm |
| db | 44 mm |
| D1 | 84,811 mm |
| Da | 67 mm |
| T1 | 13,495 mm |
| a - | 2 mm |
| Weight | 0,61 Kg |
| Size (mm) | 31.75x79.375x24.074 |
| Width (mm) | 24,074 |
| Factor (K) | 0,87 |
| Factor (G1) | 16,8 |
| Factor (G2) | 7,6 |
| Bearing number | 43125/43312B |
| Bore Diameter (mm) | 31.75 |
| Outer Diameter (mm) | 79,375 |
| Calculation factor (e) | 0,67 |
| Basic static load rating (C0) | 76,2 kN |
| Basic dynamic load rating (C1) | 71,9 kN |
| Basic dynamic load rating (C90) | 18,6 |
| Basic dynamic load rating (Ca90) | 21,3 |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



43125/43312B PDF download