- Loyal
- 6212 NR
6212 NR Bearing | Loyal
| 6212 NR interchange ISB 6212 NR | |
| 6212 NR cross reference ISB 6212 NR | |
| 6212 NR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6212 NR |
| D | 110 mm |
| d | 60 mm |
| B | 22 mm |
| C | 4,06 mm |
| b | 2,7 mm |
| f | 2,46 mm |
| Weight | 0,78 Kg |
| Size (mm) | 60x110x22 |
| Width (mm) | 22 |
| Bearing number | 6212 NR |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| (Grease) Lubrication Speed | 6120 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 54,2 kN |
| Basic static load rating (C0) | 35,28 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



6212 NR PDF download