- Loyal
- KTW 405238
KTW 405238 Bearing | Loyal
| KTW 405238 interchange IKO KTW 405238 | |
| KTW 405238 cross reference IKO KTW 405238 | |
| KTW 405238 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | KTW 405238 |
| Fw | 40 mm |
| Ew | 52 mm |
| Bc | 38 mm |
| Weight | 0,158 Kg |
| Category | Bearings |
| Inventory | 0.0 |
| Product Group | B04144 |
| Bearing number | KTW 405238 |
| Manufacturer Name | IKO |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 52 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Basic dynamic load rating (C) | 65 kN |
| Basic static load rating (C0) | 93 kN |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



KTW 405238 PDF download