- Loyal
- F61703
F61703 Bearing | Loyal
| F61703 interchange ZEN F61703 | |
| F61703 cross reference ZEN F61703 | |
| F61703 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | F61703 |
| D | 23 mm |
| d | 17 mm |
| B | 4 mm |
| C | 4 mm |
| Size (mm) | 17x23x4 |
| Width (mm) | 4 |
| Bearing number | F61703 |
| Bore Diameter (mm) | 17 |
| Outer Diameter (mm) | 23 |
| (Grease) Lubrication Speed | 9500 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 1 kN |
| Basic static load rating (C0) | 0,658 kN |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



F61703 PDF download