- Loyal
- F61702-2RS
F61702-2RS Bearing | Loyal
| F61702-2RS interchange ZEN F61702-2RS | |
| F61702-2RS cross reference ZEN F61702-2RS | |
| F61702-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | F61702-2RS |
| D | 21 mm |
| d | 15 mm |
| B | 4 mm |
| C | 4 mm |
| Size (mm) | 15x21x4 |
| Width (mm) | 4 |
| Bearing number | F61702-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 21 |
| (Grease) Lubrication Speed | 11000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,937 kN |
| Basic static load rating (C0) | 0,582 kN |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



F61702-2RS PDF download