- Loyal
- F61702
F61702 Bearing | Loyal
| F61702 interchange ZEN F61702 | |
| F61702 cross reference ZEN F61702 | |
| F61702 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | F61702 |
| D | 21 mm |
| d | 15 mm |
| B | 4 mm |
| C | 4 mm |
| Size (mm) | 15x21x4 |
| Width (mm) | 4 |
| Bearing number | F61702 |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 21 |
| (Grease) Lubrication Speed | 11000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,937 kN |
| Basic static load rating (C0) | 0,582 kN |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16



F61702 PDF download