- Loyal
- F61701-2Z
F61701-2Z Bearing | Loyal
| F61701-2Z interchange ZEN F61701-2Z | |
| F61701-2Z cross reference ZEN F61701-2Z | |
| F61701-2Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | F61701-2Z |
| D | 18 mm |
| d | 12 mm |
| B | 4 mm |
| C | 4 mm |
| Size (mm) | 12x18x4 |
| Width (mm) | 4 |
| Bearing number | F61701-2Z |
| Bore Diameter (mm) | 12 |
| Outer Diameter (mm) | 18 |
| (Grease) Lubrication Speed | 13000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,926 kN |
| Basic static load rating (C0) | 0,53 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



F61701-2Z PDF download