- Loyal
- F61700-2RS
F61700-2RS Bearing | Loyal
| F61700-2RS interchange ZEN F61700-2RS | |
| F61700-2RS cross reference ZEN F61700-2RS | |
| F61700-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | F61700-2RS |
| D | 15 mm |
| d | 10 mm |
| B | 4 mm |
| C | 4 mm |
| Size (mm) | 10x15x4 |
| Width (mm) | 4 |
| Bearing number | F61700-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 10 |
| Outer Diameter (mm) | 15 |
| (Grease) Lubrication Speed | 15000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,855 kN |
| Basic static load rating (C0) | 0,435 kN |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



F61700-2RS PDF download