- Loyal
- F61700
F61700 Bearing | Loyal
| F61700 interchange ZEN F61700 | |
| F61700 cross reference ZEN F61700 | |
| F61700 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | F61700 |
| D | 15 mm |
| d | 10 mm |
| B | 3 mm |
| C | 3 mm |
| Size (mm) | 10x15x3 |
| Width (mm) | 3 |
| Bearing number | F61700 |
| Bore Diameter (mm) | 10 |
| Outer Diameter (mm) | 15 |
| (Grease) Lubrication Speed | 15000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,855 kN |
| Basic static load rating (C0) | 0,435 kN |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



F61700 PDF download