- Loyal
- F609-2RS
F609-2RS Bearing | Loyal
| F609-2RS interchange ZEN F609-2RS | |
| F609-2RS cross reference ZEN F609-2RS | |
| F609-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | F609-2RS |
| D | 24 mm |
| d | 9 mm |
| B | 7 mm |
| C | 7 mm |
| Size (mm) | 9x24x7 |
| Width (mm) | 7 |
| Bearing number | F609-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 9 |
| Outer Diameter (mm) | 24 |
| Basic dynamic load rating (C) | 3,356 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1,444 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



F609-2RS PDF download