- Loyal
- KT 909830
KT 909830 Bearing | Loyal
| KT 909830 interchange IKO KT 909830 | |
| KT 909830 cross reference IKO KT 909830 | |
| KT 909830 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | KT 909830 |
| Fw | 90 mm |
| Ew | 98 mm |
| Bc | 30 mm |
| Weight | 0,167 Kg |
| Bearing number | KT 909830 |
| Bore Diameter (mm) | 90 |
| Outer Diameter (mm) | 98 |
| Basic dynamic load rating (C) | 69,6 kN |
| Basic static load rating (C0) | 174 kN |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



KT 909830 PDF download