- Loyal
- KT 8118N
KT 8118N Bearing | Loyal
| KT 8118N interchange IKO KT 8118N | |
| KT 8118N cross reference IKO KT 8118N | |
| KT 8118N Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | KT 8118N |
| Fw | 8 mm |
| Ew | 11 mm |
| Bc | 8 mm |
| Weight | 0,00096 Kg |
| Bearing number | KT 8118N |
| Bore Diameter (mm) | 8 |
| Outer Diameter (mm) | 11 |
| Basic dynamic load rating (C) | 3,19 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3,06 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16



KT 8118N PDF download