- Loyal
- KT 808830
KT 808830 Bearing | Loyal
| KT 808830 interchange IKO KT 808830 | |
| KT 808830 cross reference IKO KT 808830 | |
| KT 808830 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | KT 808830 |
| Fw | 80 mm |
| Ew | 88 mm |
| Bc | 30 mm |
| Weight | 0,149 Kg |
| Bearing number | KT 808830 |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 88 |
| Basic dynamic load rating (C) | 65 kN |
| Basic static load rating (C0) | 153 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



KT 808830 PDF download