- Loyal
- 6211ZZ
6211ZZ Bearing | Loyal
| 6211ZZ interchange NTN-SNR 6211ZZ | |
| 6211ZZ cross reference NTN-SNR 6211ZZ | |
| 6211ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6211ZZ |
| D | 100,000 mm |
| d | 55,000 mm |
| B | 21,000 mm |
| C | 21,000 mm |
| Size (mm) | 55x100x21 |
| Width (mm) | 21,000 |
| Bearing number | 6211ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 55,000 |
| Outer Diameter (mm) | 100,000 |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



6211ZZ PDF download