- Loyal
- KT 687620
KT 687620 Bearing | Loyal
| KT 687620 interchange IKO KT 687620 | |
| KT 687620 cross reference IKO KT 687620 | |
| KT 687620 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | KT 687620 |
| Fw | 68 mm |
| Ew | 76 mm |
| Bc | 20 mm |
| Weight | 0,0865 Kg |
| Bearing number | KT 687620 |
| Bore Diameter (mm) | 68 |
| Outer Diameter (mm) | 76 |
| Basic dynamic load rating (C) | 41,8 kN |
| Basic static load rating (C0) | 82,2 kN |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



KT 687620 PDF download