- Loyal
- KT 637120
KT 637120 Bearing | Loyal
| KT 637120 interchange IKO KT 637120 | |
| KT 637120 cross reference IKO KT 637120 | |
| KT 637120 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | KT 637120 |
| Fw | 63 mm |
| Ew | 71 mm |
| Bc | 20 mm |
| Weight | 0,0795 Kg |
| Bearing number | KT 637120 |
| Bore Diameter (mm) | 63 |
| Outer Diameter (mm) | 71 |
| Basic dynamic load rating (C) | 39,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 74,4 kN |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



KT 637120 PDF download