- Loyal
- 430226XU
430226XU Bearing | Loyal
| 430226XU interchange NTN 430226XU | |
| 430226XU cross reference NTN 430226XU | |
| 430226XU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 430226XU |
| C | 78,5 mm |
| d | 130 mm |
| D | 230 mm |
| T | 98 mm |
| a | 102 mm |
| Fw | 1 300 mm |
| r min. | 4 mm |
| Weight | 15,9 Kg |
| r1 min. | 1 mm |
| Size (mm) | 130x230x98 |
| Width (mm) | 98 |
| Bearing number | 430226XU |
| Bore Diameter (mm) | 130 |
| Outer Diameter (mm) | 230 |
| Calculation factor (e) | 0,44 |
| Calculation factor (Y0) | 1,52 |
| Calculation factor (Y1) | 1,55 |
| Basic dynamic load rating (C) | 640 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1 010 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



430226XU PDF download