- Loyal
- F61905
F61905 Bearing | Loyal
| F61905 interchange ZEN F61905 | |
| F61905 cross reference ZEN F61905 | |
| F61905 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | F61905 |
| D | 42 mm |
| d | 25 mm |
| B | 9 mm |
| C | 9 mm |
| Size (mm) | 25x42x9 |
| Width (mm) | 9 |
| Bearing number | F61905 |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 42 |
| (Grease) Lubrication Speed | 16000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,001 kN |
| Basic static load rating (C0) | 4,54 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



F61905 PDF download