- Loyal
- F61904-2Z
F61904-2Z Bearing | Loyal
| F61904-2Z interchange ZEN F61904-2Z | |
| F61904-2Z cross reference ZEN F61904-2Z | |
| F61904-2Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | F61904-2Z |
| D | 37 mm |
| d | 20 mm |
| B | 9 mm |
| C | 9 mm |
| Size (mm) | 20x37x9 |
| Width (mm) | 9 |
| Bearing number | F61904-2Z |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Outer Diameter (mm) | 37 |
| (Grease) Lubrication Speed | 19000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 6,381 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3,682 kN |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



F61904-2Z PDF download