- Loyal
- F61904-2RS
F61904-2RS Bearing | Loyal
| F61904-2RS interchange ZEN F61904-2RS | |
| F61904-2RS cross reference ZEN F61904-2RS | |
| F61904-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | F61904-2RS |
| D | 37 mm |
| d | 20 mm |
| B | 9 mm |
| C | 9 mm |
| Size (mm) | 20x37x9 |
| Width (mm) | 9 |
| Bearing number | F61904-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Outer Diameter (mm) | 37 |
| (Grease) Lubrication Speed | 19000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 6,381 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3,682 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



F61904-2RS PDF download