- Loyal
- F61805
F61805 Bearing | Loyal
| F61805 interchange ZEN F61805 | |
| F61805 cross reference ZEN F61805 | |
| F61805 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | F61805 |
| D | 37 mm |
| d | 25 mm |
| B | 7 mm |
| C | 7 mm |
| Size (mm) | 25x37x7 |
| Width (mm) | 7 |
| Bearing number | F61805 |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 37 |
| (Grease) Lubrication Speed | 18000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 4,303 kN |
| Basic static load rating (C0) | 2,932 kN |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



F61805 PDF download