- Loyal
- F61705-2Z
F61705-2Z Bearing | Loyal
| F61705-2Z interchange ZEN F61705-2Z | |
| F61705-2Z cross reference ZEN F61705-2Z | |
| F61705-2Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | F61705-2Z |
| D | 32 mm |
| d | 25 mm |
| B | 4 mm |
| C | 4 mm |
| Size (mm) | 25x32x4 |
| Width (mm) | 4 |
| Bearing number | F61705-2Z |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 32 |
| (Grease) Lubrication Speed | 7000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 1,091 kN |
| Basic static load rating (C0) | 0,838 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



F61705-2Z PDF download