- Loyal
- F61703-2RS
F61703-2RS Bearing | Loyal
| F61703-2RS interchange ZEN F61703-2RS | |
| F61703-2RS cross reference ZEN F61703-2RS | |
| F61703-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | F61703-2RS |
| D | 23 mm |
| d | 17 mm |
| B | 4 mm |
| C | 4 mm |
| Size (mm) | 17x23x4 |
| Width (mm) | 4 |
| Bearing number | F61703-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 17 |
| Outer Diameter (mm) | 23 |
| (Grease) Lubrication Speed | 9500 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 1 kN |
| Basic static load rating (C0) | 0,658 kN |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



F61703-2RS PDF download